Матеріал підготувала: Мар'яна Ільченко
Ми вже неодноразово висвітлювали для Вас тему антибіотиків, оскільки впевнені, що кожен лікар-стоматолог хоча б раз у свої практиці замислювався – варто чи ні? Тож цього разу пропонуємо Вашій увазі чіткі протоколи застосування антибіотиків в ендодонтії.

Відомо, що ендодонтичні інфекції, які спричиняють пульпіт або апікальний періодонтит, є полімікробними, тобто включають поєднання грампозитивних, грамнегативних факультативних аеробних та анаеробних бактерій.

Покази до застосування системних антибіотиків в ендодонтії
1
Гострий апікальний абсцес у пацієнтів, що мають системні порушення
2
Гострий апікальний абсцес із системним ураженням (локалізовані набряки, підвищена температура тіла> 38 ° C, нездужання, лімфаденопатія, тризм)

3
Прогресуючі інфекції (швидкий початок важкої інфекції через <24 год; остеомієліт)
4
Реплантація постійних зубів;

5
Травми м'яких тканин (наприклад, рани, шви) .
Протипокази до застосування системних антибіотиків в ендодонтії
1
Симптоматичний незворотний пульпіт
2
Некроз пульпи
3
Симптоматичний апікальний періодонтит (біль при перкусії та накушуванні, та розширення періодонтальної щілини)
4
Хронічний верхівковий абсцес (зуби дотичні до гайморової пазухи)
5
Гострий апікальний абсцес без системної участі (локалізовані набряки).
Актуальні антибіотики в ендодонтії
Немає наукових доказів, які б підтверджували ефективність використання місцевих антибіотиків для дезінфекції кореневих каналів. Крім того, мікроорганізми, виділені з кореневих каналів, стійкі до тетрациклінів, і їх використання може сприяти зростанню грибків та викликати дисколорит зубів при використанні внутрішньоканально.

Суміш антибіотиків, що складається з ципрофлоксацину, метронідазолу та міноцикліну (по 100 мкг мл −1 кожного антибіотика, 300 мкг мл -1 суміші), відома як троїста антибіотична паста (ТАР) або «3мікс», використовувалася як внутрішньоканальна терапія для досягнення дезінфекції при регенеративних ендодонтичних маніпуляціях. Однак, використання міноцикліну, що містить TAP, в якості внутрішньоканальних перев'язок може спричинити дисколорит дентину. Заміна міноцикліну на цефаклором може знизити ризик дисколориту.

Однак у позиції ESE рекомендується використовувати гідроксид кальцію замість антибіотиків, щоб уникнути дисколорації зуба.
За відсутності вагомих доказів на підтримку використання антибіотиків у регенеративних ендодонтичних маніпуляціях слід уникати їх застосування.

За відсутності вагомих доказів на підтримку використання антибіотиків у регенеративних ендодонтичних маніпуляціях слід уникати їх застосування.
З оригіналом публікації можна ознайомитись за посиланням
Підписуйтеся на наш блог
Залишайте ваші контакти у формі нижче та отримуйте сповіщення про нові статті.
Made on
Tilda