Підготувала: Ярина Семчишин
Дитяча стоматологія - поле праці, яке вимагає від лікарів особливої любові та уваги до своїх пацієнтів. Нерідко за однакових клінічних умов лікування дорослих пацієнтів та пацієнтів дитячого віку може суттєво відрізнятись, адже дитячий організм реагує відмінно від дорослого. Тому сьогодні пропонуємо нашим читачам ознайомитись із рекомендаціями Європейської академії стоматології дитячого віку (EFPD) щодо застосування місцевої анестезії.

Клінічне використання анестетиків в країнах Європи відрізняється через велику кількість нормативних актів впроваджених їхніми органами влади в останні десятиліття.
Варто відзначити , що в більшості європейських країн ні один склад місцевого анестетика (далі - МА) не був схвалений для застосування у дітей віком до 4 років.
Ще одна невідповідність між європейськими країнами – різний розмір карпул (1,7 , 1,8 або 2,2 мл) , що потенційно збільшує ризик неправильного дозування. При огляді доступної фармакологічної інформації про МА, а також вазоконстриктори, консерванти, що входять до їх складу, важливо розуміти , що ці дані базуються на дослідженнях , що проводились на тваринах або дорослих пацієнтах. В результаті існує недостатньо інформації або наявність лише емпіричних рекомендацій щодо застосування місцевих анестетиків в дитячій стоматології.
Саме тому Європейська акадамемія стоматології дитячого віку надала строго оцінені рекомендації щодо застосування місцевих анестетиків у дітей.


І.Препарати для аплікацйної анестезії
• Будь-яка історія алергії або непереносимість одного з компонентів місцевого анестетика є абсолютним протипоказом для його застосування.
• Лікар повинен знати про склад та фармакологічні властивості кожного препарату (таблиця 1, рис. 1) та про можливі ускладнення, головним чином, про рідкісний ризик розвитку метгемоглобінемії у разі застосування прилокаїну.
• Існує дуже мало наукової інформації щодо мінімальної ефективної дози МА, часу початку та тривалості його дії , клінічної ефективності у дітей.
• Місцеві анестетики на основі бензокаїну повільно всмоктуються і рідше спричиняють ускладнення через передозування. Гелі можуть бути кращими через більш контрольоване місцеве застосування в місці ін'єкції.
• При використанні аерозольних анестетиків (спреїв) для більших ділянок, наприклад, щоб зменшити рвотний рефлекс, їх слід дозувати. Спреї необхідно наносити на слизову оболонку за допомогою ватної палички. Місцеві анестетики, що продаються «без рецепту» (лідокаїн) для зменшення дискомфорту при прорізуванні зубів, не схвалені для зменшення болю при прорізуванні, а їх використання у немовлят та маленьких дітей може спричинити серйозні порушення, включаючи смерть через передозування (FDA 2014).

ІІ.Препарати для ін'єкційної анестезії
• Будь-яка історія алергії або непереносимість одного з компонентів ін'єкційного МА є абсолютним протипоказом для його застосування.
•Загалом, слід віддавати перевагу МА на основі амідів, оскільки побічні ефекти від цих анестетиків виникають дуже рідко, порівняно з тими, що містять складні ефіри.
• Вибір препарату, вазоконстриктора, дозування та ін'єкції повинні здійснюватися на основі індивідуальних клінічних потреб кожного пацієнта.
•Доза МА повинна бути якомога більш оптимальною, щоб уникнути надмірного або недостатнього дозування. Максимальна рекомендована доза (МРД) для будь-якого МА має бути розрахована виходячи з маси кожної дитини перед стоматологічним лікуванням, її не слід перевищувати (таблиці 2 та 3).
•Мінімальна ефективна доза (МЕД) повинна визначатися з урахуванням індивідуальних потреб пацієнта, запланованого лікування та бажаного шляху введення.
•МА повинні бути кімнатної температури і вводитися повільно (~ 1 мл на хвилину), під низьким тиском і частинами, щоб запобігти високому рівню плазмової концентрації.
•Необхідна ретельна аспірація, щоб уникнути ризику потрапляння місцевого анестетика в судинне русло. Позитивна аспірація означає негайне переривання ін'єкції та утилізацію ін'єкційного набору. Спільне використання інших препаратів, таких як закис азоту, седативні засоби, загальне знеболення тощо не впливає на МРД для МА.


ІІІ. Вазоконстриктори
• Усі МА є судинорозширювальними препаратами, тому рекомендується використовувати судинозвужувальні засоби, оскільки вони зменшують ймовірність високих рівнів МА у плазмі крові, уповільнюючи їхнє всмоктування в судинне русло. Крім того, вони подовжують ефект знеболення та можуть забезпечити додатковий місцевий гемостаз. Тому вазоконстриктори часто додають до місцевих анестетиків.
• Застосування МА з низькою концентрацією вазоконстрикторів для ін'єкціної анестезії рекомендоване для більшості стоматологічних маніпуляцій у дітей та підлітків.
• Не існує доказових рекомендацій щодо розрахунку дози вазоконстрикторів у дітей. 0,1 мг адреналіну можна розглядати як МРД на день, що відповідає половині МРД дорослого (таблиці 2,3).
Застосування місцевих анестетиків у дітей з супутньою патологією
•Зміна дозування може виявитися необхідною в людей з пізніми стадіями захворювань печінки і нирок.
• Інфільраційна та інтралігаментарна анестезія створюють низкий ризик у дітей та підлітків з порушеною функцією згортання крові. Крім цього, застосування вазоконстриктора допоможе місцевому гемостазу і мінімізує ризик виникнення кровотечі в місці ін'єкції. Внутрішньом'язеві ін'єкції несуть значно більший ризик виникнення кровотеч у дітей з порушеною функцією згортання крові.
•Пацієнтам з нестабільною стенокардією та серцевою аритмією або гіпертиреоїдною хворобою рекомендується проконсультуватися з лікуючим лікарем перед початком стоматологічного лікування , щоб оцінити ризик використання адреналіну.
• Норадреналін та левонордефрин протипоказані дітям та підліткам із серцевою аритмією.
• Застосування адреналіну протипоказано дітям або підліткам із феохромоцитомою.
• МА з адреналіном слід виключити для тих підлітків, які приймали кокаїн або його похідні протягом останніх 24 годин.
• Модифікація дозувань може виявитись необхідною для осіб із декомпенсованими захворюваннями печінки та нирок.
•Застосування вазоконстриктора ефективно зменшує швидкість всмоктування МА у системний кровообіг в тих умовах, коли метаболізм або екскреція порушені.
•Єдиним абсолютним протипоказанням до МА є алергія на засіб або один із компонентів карпули.
• Алергії на адреналін не існує. Він часто викликає нудоту у дітей та дітей з психогенними реакціями.
•Застосування прилокаїну протипоказано пацієнтам зі спадковою метгемоглобінемією, слід вибрати альтернативний препарат.
Оригінал публікації можна переглянути за посиланням
Підписуйтесь на наш блог
Залишайте ваші контакти у формі нижче та отримуйте сповіщення про нові статті.
Made on
Tilda