Підготувала: Маріанна Коршинська-Маді
Мамине молоко - це джерело поживних речовин з найкращим якісним та кількісним складом. Але чи дійсно смоктальні рухи під час годування грудьми є настільки важливими для формування правильного прикусу?
І чи існує ризик виникнення раннього неправильного прикусу на штучному вигодовуванні?
Звісно, що патологічні прикуси мають мультифакторну етіологію, в тому числі генетичні передумови, на які клініцисту вплинути важко. Але існують фактори ризику, нівелювання яких стає основним завданням.

У 2017 році (інформація досі актуальна) група авторів провели систематичний огляд досліджень щодо взаємозв'язку грудного вигодовування та формування патологічного прикусу у ранньому віці.
Це дослідження є надзвичайно важливим, адже запобігання, раннє виявлення та мінімізація ризиків зменшують частоту ортодонтичного лікування в постійному прикусі.

Всього було опрацьовано 860 статей. З 7 досліджень, які були включені в огляд, виявили 3 основні напрямки порівняння:

1. Грудне вигодовування у порівнянні з його відсутністю.
Для ризику розвитку перехресного прикусу результатів не було. Але встановлено значний взаємозв'язок між відсутністю ГВ та розвитком відкритого прикусу.

2. Оптимальне ГВ та неоптимальне (з використанням мамозамінників)
Діти, які не харчувались виключно грудним вигодовуванням, зазнали ризику розвитку перехресного прикусу. А також не було знайдено суттєвої різниці, пов'язаної з ризиком розвитку відкритого прикусу.

3. Тривалість ГВ та розвиток патологічного прикусу.
Існує значний взаємозв'язок між меншою тривалістю грудного вигодовування та розвитком ІІ класу за ікловим співвідношенням.


Висновками дослідження стало те, що маленькі діти з неоптимальним грудним вигодовуванням мають вищу поширеність та коефіцієнт ризику розвитку перехресного, відкритого прикусу та II класу за ікловим співвідношенням.

Ще одне дослідження мало на меті з‘ясувати, чи пов'язані тип та тривалість грудного вигодовування з неправильним прикусом при прорізуванні зубів.
Із збільшенням тривалості ГВ зменшувався ризик формування патологічного прикусу.
Незалежно від тривалості, грудне вигодовування мало протективну дію щодо формування відкритого прикусу. У тих, кого годували грудьми до 6 місяців,зменшувався шанс надмірної протрузії, перехресного прикусу та скупчення.


Стоматологи повинні сприяти грудному вигодовуванню дітей, наскільки це можливо. Однак батьки маленьких пацієнтів мають розуміти, що ризик розвитку неправильного прикусу у дітей все ж присутній через його мультифакторну етіологію.

Підписуйтесь на наш блог
Залишайте ваші контакти у формі нижче та отримуйте сповіщення про нові статті.
Made on
Tilda