Матеріал підготував: Денис Штибель
Точність лінійних вимірювань, отриманих за допомогою КПКТ, при плануванні імплантологічного лікування
Висновки 6-ї Консенсусної конференції ITI (2018)
Щоб спланувати дентальну імплантацію, впродовж тривалого періоду використовували двовимірні зображення (в основному, панорамні та прицільні), тож ми звикли до значних похибок у лінійних вимірюваннях на цих рентгенограмах.
Поява конусно-променевої комп´ютерної томографії в значній мірі стала революцією у щелепно-лицевій рентгенології, дозволивши отримати якісне тривимірне КПКТ-зображення у швидкій доступній формі.
За останнє десятиліття КПКТ перетворилась у золотий стандарт рентген-діагностики при плануванні імплантологічного лікування. Однак, чи дійсно точність вимірювань, що забезпечується сучасними КПКТ-апаратами, є достовірною? (Адже не секрет, що тривимірне зображення на КПКТ ми отримуємо шляхом використання спеціального алгоритму "домальовування" інформації, якої не вистачає між зрізами). Чи можемо ми повністю довіряти цим вимірюванням, коли працюємо в зоні анатомічно-важливих структур? Чи можемо використовувати КПКТ для виготовлення високоточних навігаційних шаблонів для імплантації? Саме ці питання задали собі експерти під керівництвом Georke Fokas з Університету Гонконгу, які працювали в складі 5-ї групи 6-ї Консенсусної конференції ITI. Для системного огляду літератури, автори опрацювали 22 публікації, що відповідали пошуковим критеріям. З них 20 досліджень були проведені в умовах in vitro, і 2 дослідження - в умовах клінічної практики. Ми пропонуємо Вам ознайомитись з висновками та клінічними рекомендаціями цього огляду літератури.

Висновки:

1) При плануванні імплантологічного лікування, використання КПКТ в режимі крос-секції (аксіальних зрізів) дає можливість проведення високоточних і достовірних вимірювань лінійних розмірів кістки при відносно низькому радіаційному навантаженні.

2) Похибка при вимірюванні лінійних розмірів кістки, отриманих за допомогою КПКТ, може становити більше 1 мм.

3) Чим менший розмір вокселя, тим більша роздільна здатність, проте це не призводить до отримання більш точних лінійних вимірювань кістки при дослідженні беззубих ділянок щелеп з допомогою КПКТ.

4) Розмір зони сканування та часткова ротація апарату (180° vs. 360°) не мають негативного впливу на точність лінійних вимірювань.

5) Точність отриманих лінійних вимірювань не залежить від програмного забезпечення.

Клінічні рекомендації:

1) КПКТ є пріоритетним методом візуалізації для 3D-оцінки ложа імпланта.

2) Враховуючи висновок 2 (див. вище), мінімальна безпечна відстань до анатомічних структур повинна бути 2 мм.

3) Менший розмір вокселя не збільшує точності лінійних вимірювань КПКТ-сканів. Для зменшення дози опромінення при плануванні імплантологічного лікування рекомендовано використовувати розмір вокселя 0.3–0.4 мм3, найменшу зона сканування і, якщо це можливо, часткову ротацію апарату. При цьому якість 3D-зображення буде такою ж, як при використанні меншого вокселя чи більшої зони сканування.

Якщо Вас цікавить більш детальна інформація - сміливо переходьте за посиланням внизу сторінки. Тут Ви знайдете повну публікацію з аналізом усіх використаних досліджень:
Підписуйтеся на наш блог
Залишайте ваші контакти у формі нижче та отримуйте сповіщення про нові статті.
Made on
Tilda