Матеріал підготувала : Ярина Семчишин
За останніми оцінками, нелікований карієс тимчасових зубів мають 573 мільйони дітей у всьому світі, в той час як карієсом постійних зубів страждає 2,5 мільярди осіб.
В Україні карієс вражає близько 80% підлітків та майже 90% дітей до 6 років. Однак існують регіони (наприклад, країни Скандинавії), де дітей з проблемами карієсу є лише 2-4%. Це свідчить про те, що точкою фокусу тамтешніх спеціалістів в галузі стоматології та стоматологічних спільнот є власне ефективна профілактика. Зокрема, вона досягається завдяки використанню фтору.

Наступні рекомендації EAPD – це невід'ємна частина профілактики карієсу у дітей. Однак перш ніж застосовувати їх на практиці, лікар-стоматолог повинен враховувати індивідуальні потреби і особливості кожного пацієнта.

ФТОРВМІСНІ ЗУБНІ ПАСТИ
Широке використання фторвмісних зубних паст було однією з головних причин скорочення інтенсивності та поширеності карієсу серед європейського населення за останні 40 років. Тому ретельне чищення зубів пастою з фтором – це не лише зручний, бюджетний та розповсюджений спосіб профілактики карієсу, але й надзвичайно ефективний.
Одна з проблем використання такої зубної пасти маленькими дітьми – ризик її випадкового проковтування. В таких випадках разом із зубною пастою в організм може надходити до 80% денної норми фтору , що в перші 3 роки життя відіграє вагому роль в патогенезі розвитку флюорозу. Тому батькам наполегливо рекомендується застосовувати кількість пасти відповідно до віку своїх дітей, оскільки рекомендована її доза є цілком безпечною, а також слід допомогати і контролювати чищення зубів принаймні до досягнення дітьми 7 років. Зубну пасту з концентрацією фтору меншою ніж 1000 ppm можна застосовувати для маленьких дітей, які регулярно отримують фтор з інших джерел. Однак доказовість карієспрофілактичного ефекту паст з вмістом фтору меншим ніж 1000 ppm обмежена.

Розглядаються три вікові групи ризику виникнення флюорозу зубів:


• 0–4 роки
Діти віком до 4 років мають ризик виникнення флюорозу постійних різців і перших постійних молярів, оскільки в цей період життя проходить мінералізація саме цих зубів. Дослідження виявили, що вплив фтору під час перших 3 років життя був найбільш вагомим в розвитку флюорозу постійних верхніх різців. Саме під час цього періоду слід ретельно контролювати місцеве використання сполук фтору , щоб запобігти їх випадковому проковтуванню.

• 4-6 років
У цей період внаслідок використання фтору є ризик виникнення флюорозу премолярів та других молярів.

•6 років і більше
Ризик виникнення флюорозу зубів в цей період незначний, в стані ризику перебувають лише треті моляри.
Зубні пасти з концентрацією фтору понад 1500 ppm доступні за рецептом у багатьох країнах. Зубні пасти, що містять до 5000 ppm F, в першу чергу призначені для пацієнтів зі спеціальними потребами в догляді, підліткам з підвищеним ризиком розвитку карієсу та пацієнтам, яким проводять ортодонтичне лікування незнімними апаратами.

ФТОРИДНІ ГЕЛІ, ОПОЛІСКУВАЧІ ТА ЛАКИ
Крім основної частини профілактики карієсу, що передбачає використання фторвмісної зубної пасти, в дітей, які мають підвищені ризики виникнення карієсу, включаючи осіб, що перебувають на ортодонтичному лікуванні або потребують спеціального догляду за ротовою порожниною, можна також застосовувати фторидні гелі, ополіскувачі та лаки.
ФТОРУВАННЯ ВОДИ
Локальне фторування води (CWF) - це процес контрольованого коригування кількості фтору у питній воді задля досягення оптимальної профілактики карієсу зубів. Концентрація фтору у воді в типових програмах CWF становить від 0,5 до 1,1 мг / л. CWF було запроваджене понад 70 років тому як захід щодо запобігання та боротьби з карієсом на популяційному рівні, а в багатьох країнах світу фторування води залишається основним компонентом політики стоматологічного здоров'я.
Останній Кохранівський огляд встановив: впровадження CWF знизило рівень ураженості карієсом тимчасових зубів на 35%, постійних – на 26%. Також в даному огляді зазначено, що завдяки фторуванню води відсоток дітей, в яких не виявлено карієсу тимчасових зубів, зріс на 15%, в той час як відсоток дітей, в яких не виявлено карієсу постійних зубів, збільшився на 14%.
Дізнатись більше можна за посиланням
Підписуйтесь на наш блог
Залишайте ваші контакти у формі нижче та отримуйте сповіщення про нові статті.
Made on
Tilda