Матеріал підготувала : Марія Долгова
Ці рекомендації запропоновані Європейською Академією Дитячої Стоматології (EAPD) для того, щоб допомогти практикуючим лікарям приймати рішення щодо призначення дентальних рентгенографій дітям та підліткам при ідентифікації та оцінці каріозних уражень, а також для діагностики стоматологічних інфекцій, травм, аномалій, порушень розвитку та патологічних утворень.

Над їх створенням працювали чотири робочі групи, які проводили систематичний огляд літератури. Основними предметами огляду були радіаційний захист, внутрішньоротові дентальні рентгенографії (в прикусі та апікальні рентгенографії), панорамні рентгенографії та комп'ютерна томографія.

Доцільність призначення КПКТ дітям та підліткам часто викликає сумніви. Тому ми опрацювали твердження, які надає EAPD саме щодо використання КПКТ як методу діагностики.
•Для дітей та підлітків КТ не є першочерговим методом діагностики і може бути обгрунтовано лише у випадках, якщо для діагностики та плану лікування постійних зубів є необхідні пошарові зрізи.

•Поле зору обгрунтованого КТ має бути якомога точніше обмежене у потрібній ділянці для зменшення дози опромінення до мінімуму.

• Зрізи КТ мають бути інтерпретовані компетентним та навченим професіоналом. Необхідно зазначити, що інтерпретована має бути не лише причинна ділянка, але й весь захоплений об'єм, і це вимагає глибоких знань рентгенологічної анатомії та патології.

•Немає жодних обгрунтувань призначати КТ для діагностики каріозних порожнин, однак, якщо зрізи були проведені з іншин причин, все одно необхідно перевірити наявність карієсу.

• Використання КТ як стандартного методу для діагностки гострих інфекцій не є рекомендованим, однак у випадках, коли причина виникнення інфекції залишається невизначеною, можна розглядати проведення КТ.

•Є недостатньо доказів, щоб рекомендувати КТ як стандартний метод діагностики будь-якого типу гострої зубної або зубоальвеолярної травми. Однак це слід розглядати в кожному конкретному випадку значно травмованих постійних зубів, наприклад, при множинних переломах зубів,переломах зі зламом кореня або коронково-кореневої частини зуба з рухомим коронковим фрагментом. В цих клінічних випадках можна розглядати проведення КТ для визначення ступеня протяжності тріщини в піднебінну строну, оскільки це може вплинути на план лікування.

•Є недостатньо доказів для використання КТ у випадках віддалених ускладнень після зубної травми, наприклад, резорбції або анкілозу. Однак призначення КТ може розглядатись у кожному конкретному випадку.

•Немає доказів щодо проведення КТ у випадку захворювань тканин пародонту у дітей.

•Є мало доказів щодо використання КТ для оцінки пухлин, кист або доброякісних станів. Однак роль радіології полягає у виявленні положення, цілісності уражених тканин та відношення до оточуючих структур.

•Є деякі докази, що у випадку інвазивної цервікальної резорбції КТ може допомогти точно визначити протяжність ураження і потенційно вплинути на план лікування.

•Є докази, що КТ дозволяє більш точно та достовірно визначити розташування ікол із порушенням прорізування на верхній щелепі, ніж звичайна рентгенографія. Також це може застосовуватись для інших груп зубів - ретинованих або тих, що мають порушення прорізування. Використання КТ розглядається у тих випадках, коли це може вплинути на лікування та коли звичайні рентгенограми не дають достатньо інформації включно з оцінкою резорбції.

•Хоча є мало доказів, але у випадках інвагінації, злиття, ділацерації, гемінації та інших морфологічних аномалій КТ може доповнити важливу анатомічну інформацію для сприяння лікуванню там, де звичайна рентгенографія не дасть достаньо інформації.

•КТ має цінність у випадку автотрансплантації зубів для отримання копій зубів-донорів і хірургічних орієнтирів.
Також пропонуємо ознайомитись із переліком клінічних показань до різного виду дентальних ренгенографій у дітей та підлітків.
Дізнатись більше інформації можна за посиланням
Підписуйтесь на наш блог
Залишайте ваші контакти у формі нижче та отримуйте сповіщення про нові статті.
Made on
Tilda