Матеріал підготувала: Софія Готь
За оцінками, від 7 до 69 % дорослого населення страждають від повної адентії, яка визначається як втрата всіх постійних зубів. Крім того, 26 % населення США у віці 65 - 74 роки є беззубими. З потенційних факторів, які впливають на стоматологічне здоров'я, відносять низький рівень доходу та освіти. Безперервне зростання чисельності населення свідчить про те, що показники адентії серед світового населення залишатимуться постійними протягом наступних декількох десятиліть. Значна частка пацієнтів з адентією вибирають саме повні знімні протези як метод стоматологічної реабілітації.

Саме тому на підставі доказових джерел (оглянуто понад 300 публікацій) було розроблено наступні рекомендації щодо догляду за знімними протезами:

1
Ретельн щоденне очищення бактеріальної біоплівки, присутньої в ротовій порожнині та на повних знімних протезах, має першорядне значення, щоб мінімізувати ризик виникнення стоматиту і сприяти здоров'ю порожнини рота.
2
Для зниження рівня біоплівки та потенційно шкідливих бактерій і грибів пацієнти, які носять протези, повинні виконувати наступне:
  • Зубні протези потрібно очищати щодня: змочувати та чистити ефективнимнеабразивним миючим засобом
  • Засоби для чищення протезів повинні використовуватися ТІЛЬКИ для чищення зубних протезів поза порожниною рота
  • Зубні протези слід завжди ретельно промивати після змочування і чищення зубними розчинами перед тим, як поміщати їх назад у порожнину рота. Завжди дотримуйтесь інструкцій щодо використання продукції.
3
Незважаючи на те, що є недостатньо доказової літератури, знімні протези потрібно щорічно очищати, використовуючи ультразвукові ванночки, щоб мінімізувати накопичення біоплівки з плином часу. Такі послуги можна отримати у кабінеті стоматолога.
4
Не поміщати протези у киплячу воду.
5
Зубні протези не повинні замочуватись у гіпохлориті натрію або в продуктах, що містять гіпохлорит натрію, довше, ніж на 10 хвилин. Розміщення зубних протезів у розчинах гіпохлориту натрію більше 10 хвилин може зруйнувати протез.
6
Протези слід зберігати у воді після очищення, якщо їх не встановлюють назад в ротову порожнину, щоб уникнути викривлення.
7
При правильному застосуванні дентальні адгезиви можуть поліпшити утримання та стабілізацію протезів і допомагають заблокувати накопичення харчових частинок під зубними протезами, навіть у протезах, які щільно прилягають.
8
У дослідженні якості життя пацієнтів з повними знімними протезами показан, що дентальні адгезиви для протезів можуть покращити сприйняття утримування та стабільності протеза у пацієнта, відповідно підвищити якість життя; проте, недостатньо доказів того, що адгезиви покращують жувальну функцію.
9
Немає доказів щодо впливу дентальних адгезивів на м'які тканини при застосуванні, що перевищує шість місяців. Таким чином, використання зубних протезів пацієнтами має супроводжуватись періодичною оцінкою якості самого протезу та стану м'яких тканин у стоматолога, протезиста або гігієніста
10
Неправильне використання адгезивів, що містять цинк, може мати несприятливий вплив на системне здоров'я. Таким чином, як запобіжний захід, слід уникати цинквмісних адгезивів.
11
"Клей" для зубних протезів повинен використовуватися у кількості, достатній для фіксації (три або чотири краплі, розміром в горошину) протезу, щоб забезпечити достатню фіксацію.
12
Адгезиви потрібно щоденно повністю вичищати з протезу та порожнини рота
13
Якщо для досягнення попереднього утримання зубного протеза потрібно збільшити кількість адгезиву, тоді пацієнт повинен звернутися до стоматолога для оцінки стану протезу
14
Хоча існуючі дослідження інколи надають різні результати, протези НЕ рекомендується носити безперервно (24 години на добу), щоб зменшити або мінімізувати ризик виникнення стоматиту
15
Пацієнти, які носять зубні протези, повинні щорічно проходити огляд у стоматолога для підтримки оптимального прилягання та функції зубних протезів, оцінки уражень м'яких тканин та втрати кісткової тканини, а також для оцінки стану здоров'я порожнини рота в цілому
АДЕНТІЯ: ВЗАЄМОЗВ'ЯЗОК МІЖ СТАНОМ ПОРОЖНИНИ РОТА І СИСТЕМНИМ ЗДОРОВ'ЯМ
Здоров'я порожнини рота пацієнта із повною адентією, який носить знімний протез, є важливим фактором, пов'язаним із якістю життя, харчуванням, соціальними взаємодіями та системним здоров'ям. Часто наявність дентальної біоплівки на протезах асоціюють із протезним стоматитом, а також з більш серйозними системними станами, особливо у літніх людей. Великою кількістю публікацій доведено, що бактерії порожнини рота можуть бути причетними до виникнення бактеріального ендокардиту, аспіраційної пневмонії, хронічного обструктивного захворювання легень та інших системних захворювань.


У 2008 році Ishikawa et al. довели, що щотижневе очищення повних знімних протезів (очищення зубною щіткою, ультразвукове очищення з розчинами, використання інших щіток) значно зменшує кількість пероральних бактеріальних штамів у порівнянні із щоденними методами хімічної дезінфекції. Автори вважають, що це може бути стратегією зменшення аспіраційної пневмонії у хворих старшого віку. Такі дані свідчать про взаємозв'язок між належною та повноцінною гігієною зубного протезу та системним здоров'ям пацієнта.
ПРОТЕЗНИЙ СТОМАТИТ
Ретельне щоденне видалення бактеріальної біоплівки, присутньої на повних знімних протезах, має першорядне значення, щоб мінімізувати зубний стоматит і сприяти здоров'ю, як системному, так і порожнини рота.

Зубний стоматит є поширеним явищем у пацієнтів із повними знімними протезами, внаслідок чого під протезом з'являється зона еритеми. Її етіологія є багатофакторною і може бути пов'язана як з локальним, так і з системним факторами. Вважається, що 67% носіїв повних знімних протезів мають протезний стоматит, пов'язаний із грибоподібними організмами роду Candida. Роль Candida albicans у патогенезі стоматиту широко досліджували, і було виявлено, що Candida колонізуються і заповнюють поверхню протеза, а також м'які тканини протезного ложа.

Нещодавно Campos et al. зібрали зразки м'яких тканин ротової порожнини у здорових пацієнтів і зразки відповідних ділянок у пацієнтів із протезним стоматитом. Вони виявили всього 82 види бактерій у здорових пацієнтів і в осіб з протезним стоматитом, включаючи три типи Candida spp. Проте, 26 бактеріальних штамів були знайдені тільки у здорових носіїв протезів (із сильним представництвом Streptococcus spp), а 32 штами були виявлені виключно у пацієнтів з протезним стоматитом.


Групу із стоматитом представляли Streptococcus spp (23%), Atopobioum spp (16%) і Prevotella sp (11%). C. albicans був ідентифікований як основний вид грибків у групі із стоматитом, тоді як у здорових були присутні різні представники роду Candida (C. albicans, 22%; Candida glabrata, 54%; Candida tropicalis, 24%). Автори прийшли до висновку, що у здорових пацієнтів та у пацієнтів із протезним стоматитом є чіткі відмінності бактеріальної мікрофлори. Протезний стоматит - це хронічне і багатофакторне захворювання, яке має тенденцію ставити під загрозу якість життя пацієнта з повною адентією.
Для того, щоб детальніше ознайомитися із методами очищення повних знімних протезів та почитати рекомендації щодо застосування дентальних адгезивів для фіксації протезів переходьте за посиланням:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21324026
Підписуйтеся на наш блог
Залишайте ваші контакти у формі нижче та отримуйте сповіщення про нові статті.
Made on
Tilda