Матеріал підготувала: Софія Цехмейстер
На сьогодні невдоволення естетикою - доволі часта причина, що приводить пацієнтів до стоматолога з бажанням «освіжити» власну посмішку. Як наслідок, широкого поширення набули продукти для відбілювання зубів. У зв'язку з цим з'явилась потреба оцінити вплив відбілюючих засобів на біоплівку порожнини рота, а також на утворення зубного нальоту і розвиток гінгівіту в короткостроковій і довгостроковій перспективах. Метою саме цього систематичного огляду було оцінити вплив різних продуктів для відбілювання на зміну індексів зубного нальоту та гінгівіту при порівнянні тестової та контрольної груп (без лікування або плацебо) в короткостроковій (під час лікування або одразу по його завершенні) перспективі.
До початку систематичного огляду був розроблений протокол згідно з PRISMA-P (рекомендовані критерії звітності для систематичних оглядів та мета-аналізів), що був спрямований на отримання відповіді на наступне питання:

"Який вплив відбілювання зубів має на зубний наліт та гінгівіт у пацієнтів без пародонтиту в порівнянні з пацієнтами, у яких не проводилось жодних втручань або використовувалось плацебо? "

Критерії включення
1
Пацієнти 18 років і старші
2
Пацієнти без пародонтиту
3
Продукти для відбілювання, що містять перекис водню або карбамід пероксид з переважаючою неабразивною дією, що використовуються вдома і в стоматологічному кабінеті. Засобами могли бути гелі, ополіскувачі, пасти, лаки, стрічки чи жувальні гумки. Протоколи лікування та різні концентрації відбілюючих агентів були вивчені.
4
Порівняння з відсутністю втручань або використанням плацебо
5
Оцінка зміни індексу зубного нальоту (РІ). Також враховувалась оцінка зміни індексу гінгівіту (GI).
6
Рандомізоване клінічне дослідження
Критерії виключення
1
Використання антибіотиків за 6 місяців до дослідження
2
Рецесія ясен на верхній щелепі (від ікла до ікла)
3
Карієс, реставрації чи пошкодження емалі зубів фронтальної ділянки верхньої щелепи
4
Вагітність чи годування грудьми
5
Наявність знімних чи незнімних конструкцій
Даний мета аналіз був виконаний для короткострокових результатів, оскільки лише одне дослідження мало довготривалий follow-up.
Індекс зубного нальоту
Статистично значиме зменшення індексу зубного нальоту під час лікування спостерігалось в тестовій групі, порівняно з контрольною (SMD = 0.468).

Окрім того, в одній із статей оцінювався рівень зубного нальоту в довготривалій перспективі. Значних відмінностей між тестовою та контрольною групами не було зареєстровано.
Індекс гінгівіту
Що стосується індексу гінгівіту, то його статистично значиме зменшення під час лікування спостерігалось в тестовій групі, в порівнянні із контрольною (SMD =0,474).

Окрім того, в одній статті було показано зменшення кровоточивості при зондуванні в тестовій групі.Результати цього систематичного огляду показали обмежений сприятливий вплив засобів для відбілювання зубів з точки зору поліпшення індексів зубного нальоту та гінгівіту в короткостроковій перспективі. Зменшення індексів зубного нальоту та гінгівіту показано у значенні SMD: 0,468 та 0,474 відповідно. Однак, якщо брати до уваги неоднорідність між статтями та оцінку інтервалу передбаченості, то статистично значимі результати були лише для індексу гінгівіту.
Дуже важливо розуміти, що якщо пацієнти включені в дослідження, яке стосується відбілювання зубів, рівень їх вмотивованості зростає і , як наслідок, покращується гігієна. З цієї причини ефект засобів може маскуватись і тому знайти різницю між тестовою та контрольною/тією, що використовувала плацебо групами, стає значно складніше. І навпаки, якщо наприкінці дослідження виявлено значні відмінності, це вказує на ефективність продукту, що тестується, якщо пацієнти в обох групах були однаково вмотивовані.

З іншого боку, існує припущення, що зуби, які підлягали відбілюванню, стають більш схильними до накопичення зубного нальоту через зміну поверхні емалі. Оскільки варіабельність рН відбілюючих агентів коливається від 4,5 до 10,8, це підтверджує можливість демінералізації емалі. Відомо, що цей процес запускається від низького рН, тому пошкодження поверхні емалі може бути спричинене саме продуктами для відбілювання, що мають низький рН.

Тому найкраще обирати засоби з нейтральним рН, аби мінімізувати шкідливий вплив на тверді тканини.

В одній із статей йдеться про значення температури зберігання на зміну рН різних засобів для відбілювання як для домашнього використання, так і для професійного .

Результати показали, що охолоджені відбілюючі гелі для домашнього використання мали найвище значення рН, ніж ті, що призначені для професійного використання.


В будь-якому випадку, застосування відбілюючих засобів не рекомендується без професійного нагляду та регулярних візитів до стоматолога для контролю стану твердих та м'яких тканин, якості гігієни порожнини рота та відбілюючого ефекту.

Оригінал публікації - за цим посиланням.
Підписуйтеся на наш блог
Залишайте ваші контакти у формі нижче та отримуйте сповіщення про нові статті.
Made on
Tilda