Матеріал підготувала: Мар'яна Ільченко
Згідно з Американською Академією Дитячої Стоматології (American Academy of Pediatric Dentistry, AAPD), стоматологічне здоров'я немовлят - це фундамент, на якому має будуватись вся подальша профілактика стоматологічних захворювань та догляд за порожниною рота протягом всього життя людини. І саме на цьому фундаменті можна забезпечити життя, вільне від стоматологічних захворювань, принаймі тих, яким можна запобігти.

Базуючись на цій філософії, AAPD запропонувала рекомендації по стратегії профілактики, оцінці факторів ризику та лікувальних заходів у немовлят та їх батьків.

Дані Центру Контролю та Профілактики Захворювань говорять про те, що карієс є найбільш розповсюдженим захворюванням у дітей. Так, понад 40% дітей мають каріозні ураження ще до того, як вони йдуть у дитячий садок. Карієс раннього віку (early childhood caries, ECC), зокрема, його важка форма, є особливо вірулетною формою карієсу, що виникає незадовго після прорізування зубів і розвивається на м'яких поверхнях зубів, швидко прогресує та має довготривалий шкідливий вплив на майбутній зубний ряд. У немовлят з низьким соціально-економічним статусом , які споживають їжу зі значним вмістом цукру і в яких матері мають низький рівень обізнаності стосовно стоматологічних захворювань, карієс зустрічається в 32 (!) рази частіше. Карієс молочних зубів може впливати на ріст і розвиток дитини, призводити до появи значних больових відчуттів та навіть до поширення організмом небезпечних інфекцій, що загрожують життю малюка.

Карієс зубів виникає внаслідок дії специфічних бактерій, головним чином, Streptococcus mutans (SM) , які метаболізують цукор і виробляють кислоту, що демінералізує структуру зуба. Колонізація SM може відбуватись навіть у новонароджених, наприклад, на поверхні язика, проте більш виражена колонізація відбувається вже після прорізування зубів.

Генотип SM у немовляти є ідентичним до генотипу SM у матері. Це продемонстровано у 17-ти наукових публікаціях - однаковий генотипів SM у матері та дитини було виявлено у 24%-100% випадків.

Стратегія профілатики карієсу у немовлят будується на комплексі заходів, що здійснюються як на рівні батьків, так і на рівні дітей. Пропонуємо Вашій увазі детальні рекомендації.
Стратегія профілактики на рівні немовлят
Оцінка факторів ризику
Кожен малюк у віці до 6-ти місяців повинен пройти огляд у стоматолога для оцінки факторів ризику розвитку захворювань ротової порожнини, в тому числі карієсу. Початковий візит повинен включати ретельний збір анамнезу батьків та дитини, ретельне об'єктивне обстеження, а також навчання батьків принципів профілактики стоматологічних захворювань, зокрема, використання фторидів.
Догляд під час прорізування зубів
Прорізування зубів може призвести до локального дискомфорту, дратівливості дитини та надмірного слиновиділення. Лікування симптомів передбачає використання оральних анальгетиків і охолоджених кілець для ясен. Не рекомендується використовувати місцеві анестетики, зокрема, безрецептурні гелі, для полегшення дискомфорту, оскільки вони можуть бути токсичними для немовлят.
Гігієна порожнини рота
Зуби немовлятам потрібно очищати, починаючи від моменту прорізування першого молочного зуба. Це дозволить уникнути бактерійної колонізації зубів відразу після їх прорізування. Батьки повинні чистити зуби дітям двічі на день, використовуючи м'яку щітку відповідного розміру. Очищення міжзубних проміжків слід починати тоді, коли апроксимальні поверхні не будуть адекватно очищатись звичайною щіткою.
Профілактика травм
Лікарі повинні здійснювати профілактику щелепно-лицевих травм у дитини, відповідно до віку.
Дієта
Епідеміологічні дослідження показали, що людське молоко і грудне вигодовування немовлят забезпечують підтримку загального здоров'я, раціональне харчування та нормальний розвиток організму, а також зниження ризику великої кількості гострих і хронічних захворювань. Грудне молоко, без сумнівів, вважається найкращим харчуванням для немовлят. Попри це, пляшечка в нічний час, а також часте вживання напоїв та їжі, можуть призвести до підвищеного ризику появи карієсу. Доведено, що грудне вигодовування 7 разів на день у віці понад 12 місяців, призводить до підвищеного ризику виникнення карієсу раннього віку. Вживання соку у пляшечках, а також частий прийом закусок чи напоїв з високим вмістом цукру (наприклад, сік, газовані напої та ін) також можуть призвести до появи каріозних уражень.
Використання фторидів
Оптимальна доза фторидів важлива для дітей будь-якого віку. Рішення щодо введення фтору базуються на індивідуальних потребах кожного пацієнта. Застосування фторидів для профілактики і контролю карієсу документально підтверджено як безпечним, так і ефективним. Дітям віком до 2-х років, які мають помірний або середній ризик розвитку карієсу, потрібно використовувати тонкий "мазок" зубної пасти з фтором. Дітей віком від 2 до 5 років, рекомендується кількість пасти розміром у горошинку. Дітям з високим ризиком розвитку карієсу може бути потрібне професійне нанесення фторидів у вигляді фтор-лаку. Окрім того, для дітей, що мають ризик виникнення карієсу та вживають воду з дефіцитом фтору (<0.6 ppm), можна розглядати системне призначення фторидів, однак після аналізу всіх інших варіантів (наприклад, введення фтору з їжею). При цьому слід бути обережним, щоб не допустити флюорозу, пов'язаного із надмірним споживанням фтору під час розвитку емалі.
Профілактика шкідливих звичок
Шкідливі звички, не пов'азні з харчування (наприклад, смоктання пальця чи соски, бруксизм, виштовхування язика), можуть спричиняти дію надмірних сил на зуби та зубо-альвеолярні структури. Дуже важливо наголошувати батькам на необхідності позбавлятись від таких звичок, оскільки вони можуть призвести до аномалій прикусу чи скелетних дисплазій.
https://www.bos.org.uk/Portals/0/Public/docs/Membership/clinicalguidelinesretentionfinalversionaugust2013.pdf
Підписуйтеся на наш блог
Залишайте ваші контакти у формі нижче та отримуйте сповіщення про нові статті.
Made on
Tilda