Підготував: Денис Штибель
Фізіологічне підґрунтя мінімально-інвазивного препарування
Тканини зуба насьогодні є клінічно невідновними, тому точність препарування в рамках даної тематики є дуже важливою. Основна увага приділяється відсутності подразнення та пошкодження пульпи зуба. Виходячи з анатомічних міркувань, пульпа є захищена емалево-дентинним комплексом і залишковим дентином. В більшості випадків у естетичній ділянці найтонший емалево-дентинний комплекс (1,7 – 2,6 мм) має язикова поверхня, особливо на латеральних різцях верхньої щелепи. А тому препарування під повну коронку часто супроводжується оголенням рогу пульпи. На сьогодні, зважаючи на розвиток реставраційних матеріалів та адгезивних технік, адгезивна фіксація до емалі демонструє позитивні віддалені результати.

Що стосується захисту пульпи, то наукові дослідження стверджують, що зміни в пульпі відбуваються вже при товщині залишкового дентину в 1 мм, а якщо товщина сягає 0,5 мм, то зміни в молодій пульпі можуть бути незворотніми.
Метою мінімально-інвазивного естетичного препарування є контроль об'єму знятих тканин та мінімізація оголення дентину, а також уникнення впливу на пульпу через різноманітні інтраопераційні та післяопераційні стимуляції.

Особливості впровадження мінімально-інвазивного препарування
Препарування твердих тканин зуба включає два ключові елементи: кількість та форма. "Кількість" в основному забезпечує місце для майбутньої реставрації та головним чином пов'язана з глибиною та об'ємом препарування. "Форма" у свою чергу пов'язана з межами цільового реставраційного простору, фінішною лінією препарування, уступом, ріжучим краєм зуба і тд.
Для того, щоб точно відторити сплановане місце для реставції, необхідна висока точність препарування. Її клініцисту здатне забезпечити оптичне збільшення - бінокуляри чи операційний мікроскоп.
Нижче наведена порівняльна таблиця кількох опцій обох видів збільшення.
Особливості впровадження мінімально-інвазивного препарування

Бори
Рекомендовано використовувати твердосплавні бори, адже вони дозволяють працювати більш прецизійно.

Уступ
Важливо керуватись принципом збереження емалі якнайбільшої товщини. Тому уступ рекомендовано створювати над'ясенно або ж в рівень з яснами.

Полірування
Загалом полірування відпрерованого зуба рекомендовано, проте надмірна гладкість кукси зуба певним чином може погіршувати адгезію реставрації до зуба, тому повинна бути компенсована піскоструменевим апаратом та високою якістю бондингової системи.


Консенсусні висновки


1. Вважається, що для аналізу цільового реставраційного простору (TRS) психологічний, фізіологічний, функціональний, та естетичні фактори слід розглядати комплексно та перед лікуванням і обрати найвідповідніший метод відновлення. Незадовільний психоемоційний стан та функціональна декомпенсація вважається протипоказом для естетичного відновлення. Більше того, неконтрольовані захворювання пародонту, пульпи, а також надмірне стирання, недостатність TRS тощо, також слід розглядати як відносні протипокази.

2. Оскільки кількість тканин зуба є обмеженою, наполегливо рекомендується максимально зберігати тканини зуба і захищати вітальну пульпу; а також освоїти анатомічні співвідношення та товщини різних частин емалі в різних ділянках, і препарувати зуб, з урахуванням його анатомічних та фізіологічних особливостей.
Також слід звертати увагу на залишкову товщину дентину, щоб уникнути подразнення пульпи. Для досягнення максимальної адгезії поверхня препарування повинна знаходитися в товщі емалі, наскільки це можливо.

3. Наполегливо рекомендується використовувати мікроскопічне обладнання для забезпечення точності у 0,1 мм, а також для ергономіки роботи оператора.

4. Настійно рекомендується підготувати діагностичні воскові моделі для визначення TRS та використовувати шаблони для кількісної оцінки точності препарування зуба відповідно до TRS.

5. Конструкції повинні бути розроблені відповідно до ширини і форми уступу для зменшення пошкодження пришийкової ділянки та тканин пародонту. Уступ рекомендовано розташовувати на рівні ясен або над'ясенно, форма та товщина - мінішампфер 0,3–0,5 мм.

6. Для покращення якості фінішної підготовки уступу рекомендується використовувати твердосплавні бори (з вольфрамової сталі) з відповідною формою і розміром кінчика. Також рекомендується використовувати бори з високими ріжучими властивостями для зменшення ятрогенних пошкоджень пульпи та пародонту.

7. Рекомендується використовувати IDS (негайна герметизація дентину), десенсибілізацію та інші методи для зменшення кількості ускладнень, таких як післяопераційна чутливість.

8. Весь процес лікування повинен бути безболісним.

Підписуйтесь на наш блог
Залишайте ваші контакти у формі нижче та отримуйте сповіщення про нові статті.
Made on
Tilda