Матеріал підготував: Фаді Хаєк
Сьогодні поговоримо на доволі неоднозначну тему, яка поки має більше запитань, ніж відповідей. Йдеться про остеопатію та її суть з точки зору доказової медицини.

Існує багато дискусій щодо впливу та ефекту краніосакральної терапії. Певні науковці називають цей метод лікування псевдонаукою та шахрайством, але власне як лікарі-стоматологи-ортодонти, ми повинні дивитися на будь-який метод лікування, в першу чергу, з точки зору доказової медицини. Однозначно, в нашій практиці не має бути місця для експерименту над пацієнтами, і ми маємо чітко визначити, чи спричиняє даний метод лікування позитивну динаміку в лікуванні.

Передусім, треба відзначити, що краніальна остеопатія відрізняється від гнаталогії та функціональної ортодонтії як у методах діагностики, так і в лікуванні. Використовується вона деякими остеопатами і вважається спірною формою лікування.
Чи є дані, які підтверджують ефективність краніосакральної остеопатії?
1
В обмеженій кількості клінічних досліджень вчені показали різні ефекти, але ці дослідження мали недостатній рівень доказовості , щоб зробити висновки про ефективність лікування на основі високоякісних клінічних досліджень з низьким ризиком помилки
2
«У 2010 році Всесвітня організація охорони здоров'я випустила рекомендації для навчання з остеопатії, в яких вони вважали краніальну остеопатію важливим напрямком. Однак наукові докази, що підтверджують достовірність діагностики та ефективність лікування в цій галузі, є слабкими та непослідовними.»
Чи є дані, які спростовують ефективність краніосакральної остеопатії?
1
Hartman, Steve E. och James M. Norton (2002). "Interexaminer Reliability and Cranial Osteopathy". Sci Rev Altern Med. 6 (1): page. 23-34. Published 25 april 2012.
В статті доведено, що краніальна остеопатія повинна бути вилучена з навчальної програми закладів США.
«запропонований механізм краніальної остеопатії недійсний», а діагностична надійність «близька до нуля».


Два професори з університету Нової Англії коледжу остеопатичної медицини в своїй статті, опублікованій в 2002 році, довели, що краніальна остеопатія повинна бути вилучена з навчальної програми закладів США.

В ході своїх досліджень, їх аналізу та огляду, автори дійшли висновку, що «запропонований механізм краніальної остеопатії недійсний» і що діагностична надійність «близька до нуля». Дані систематичного огляду літератури показали, що не існує ніяких діагностичних переваг або позитивних ефектів від терапевтичної стратегії лікування за допомогою краніальної остеопатії.

Не існує ніяких діагностичних переваг або позитивних ефектів від терапевтичної стратегії лікування за допомогою краніальної остеопатії.
варто чи ні?
Наша відповідальність як лікарів - це дати пацієнту найкращий тип лікування з мінімальними втратами, основа якого може опиратись виключно на наукові докази. Можливо, в майбутньому лікарі, які пропонують у своєму лікуванні комплекс краніальних остеопатичних заходів, зможуть довести світовому суспільству те , що не змогли довести їх колеги. Проте на сьогоднішній день цей метод лікування залишається під великим знаком питання.
Підписуйтеся на наш блог
Залишайте ваші контакти у формі нижче та отримуйте сповіщення про нові статті.
Made on
Tilda