Матеріал підготував: Мирослав Солонько
Сьогодні ми пропонуємо Вашій увазі нову класифікацію вестибулярних дегісценцій м'яких тканин на одиночних імплантатах в естетичній зоні, яку нещодавно опублікував Giovanni Zucchelli в Journal of Clinical Periodontology (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31087334)
Класифікація цікава тим, що вона поєднує два аспекти:пародонтологічний - з точки зору стану м'яких тканин, та протетичний - з точки зору розміщення протезної конструкції та імплантату.

Проблема дегісценцій або дефіциту м'яких тканин на імплантатах є доволі актуальною та поширеною і, за даними різних авторів, вона може зустрічатись із частотою до 57% протягом першого року після встановлення імплантату. При проведенні імплантацій безпосередньо в лунки видалених зубів цей показник може бути ще вищим, сягаючи 64% (Cosyn J et al., 2012).

Оскільки термін "рецесія" м'яких тканин використовується здебільшого щодо зубів, то було запропоновано різні терміни щодо аналогічної клінічної ситуації на імплантатах:
- дегісценція м'яких тканин (Burkhardt et al., 2008; Zucchelli et al., 2012),
-дефіцит м'яких тканин (Sanz et al., 2013), -рецесія м'яких тканин (Roccuzzo M. et al., 2014),
-рецесія слизової (Sculean A. et al., 2014).

До основних етіологічних факторів дегісценцій м'яких тканин відносять порушення цілісності вестибулярної кісткової пластинки, недостатню товщину м'яких тканин, відсутність адекватної товщини кератинізованої слизової та тривимірне позиціювання імплантату.

Успішність закриття дегісценцій м'яких тканин на імплантатах є досить різною. За даними одних авторів вона може бути в межах 40-66% (Burkhardt et al., 2008; Anderson et al., 2014), тоді як в інших публікаціях йде мова про 90-96% (Roccuzzo et al., 2012; Zucchelli et al., 2013).

Зважаючи на те, що успішність хірургічного закриття периімплантних дегісенцій може залежати не лише від лікувальної тактики, але й від правильного вибору клінічного випадку, то дуже важливо запропонувати класифікацію таких дефектів, яка б дозволяла визначати тип дефекту ще на доопераційному етапі.

Отже, G.Zucchelli, 2019, запропонував розділяти дегісценції м'яких тканин на наступні класи:

Клас І. естетично коректне положення краю м'яких тканин (на одному рівні з ідеальним положенням краю м'яких тканин на відповідному зубі з протилежної сторони); колір абатменту/імплантату просвічується через слизову; відзначається брак кератинізованої слизової/товщини тканин.

Клас ІІ. край м'яких тканин розміщений апікальніше відносно свого ідеального положення (на відповідному зубі з протилежної сторони); коронка розміщена піднебінніше відносно уявної кривої, що об'єднує профілі сусідніх зубів на рівні краю м'яких тканин.

Клас ІІІ. Край м'яких тканин розміщений апікальніше відносно свого ідеального положення (на відповідному зубі з протилежної сторони); коронка розміщена вестибулярніше від уявної кривої, що об'єднує профілі сусідніх зубів на рівні краю м'яких тканин; після зняття коронки платформа імплантату розміщена піднебінно відносно уявної кривої.

Клас IV. Аналогічна ситуація до III Класу, однак після зняття коронки платформа імплантату розміщена вестибулярніше відносно уявної кривої.
Окрім того, кожен з класів (окрім Класу І, де підгрупи неможливо виділити клінічно), можна додатково розділити на наступні підкатегоріїв залежності від стану сосочків:

  1. вершини обох сосочків розміщені на відстані ≥3 мм корональніше відносно ідеального положення маргінального краю м'яких тканин на коронці;
  2. вершина хоча б одного сосочка розміщена на відстані < 3 мм корональніше відносно ідеального положення маргінального краю м'яких тканин на коронці;
  3. вершина хоча б одного сосочка розміщена на тому ж рівні або більш апікально відносно ідеального положення маргінального краю м'яких тканин на коронці.
Окрім того, G. Zuccchelli запропонував різні варіанти лікування, в залежності від класу та підкласу дефекту. Більш детально з методами лікування, а також з самою класифікацією Ви можете ознайомитись в оригінальній публікації.
Підписуйтеся на наш блог
Залишайте ваші контакти у формі нижче та отримуйте сповіщення про нові статті.
Made on
Tilda