Підготував: Денис Штибель
З постійним прогресом і розвитком стоматологічних матеріалів, товщина реставрації зі збереженням належної міцності останньої стає все меншою і меншою, що дозволяє зберігати значно більше власних тканин зуба. В даний час мінімальна товщина реставрації становить близько 0,1–0,3 мм. Тому точність препарування збільшена до 0,1 мм, що є поза межами можливого для неозброєного ока.

Для такого препарування більш точними та прийнятними є техніки з використанням силіконових шаблонів та TRS (targeted restorative space) шаблонів ніж техніки, в яких перебачається лише створення маркувальних боріздок.


Що собою являє TRS шаблон?

TRS шаблон є допоміжним інструментом, що використовується в процесі препарування зуба для кількісної оцінки та візуалізації простору між відпрепарованою поверхнею зуба та формою майбутніх реставрацій. Враховуючи метод виготовлення TRS шаблонів, вони поділяються на: 1) силіконові; 2) по типу штампованої капи; 3) полімерні (виготовлений методом 3D-друку).

1. Силіконовий TRS шаблон

Шаблон виготовляється із силіконової маси шляхом дублювання моделі з wax-up. Цей метод є простим, доступним, а також найзрозумілішим для клініцистів. В цей же час силіконові шаблони мають низку недоліків. Зокрема, через недостатню прозорість силікону ми не можемо оцінити бажаний реставраційний простір, точність вимірювання обмежена точністю поділок пародонтального зонда, який зазвичай використовується в даній маніпуляції, та податливістю самого силікону.
Тому силіконові TRS шаблони не рекомендовані до використання при виготовленні високоточних непрямих реставрацій.

2. Прозорий TRS шаблон по типу штампованої капи

Спочатку дублюється модель з wax-up в суцільну гіпсову модель, і вже на ній відбувається штампування майбутнього прозорого TRS шаблону. Порівняно з силіконовими шаблонами, вони мають кращу візуалізацію бажаного реставраційного простору, більшу міцність та краще встановлення. Також такий шаблон можна використовувати впродовж всього процесу препарування.

- 3D надрукований TRS шаблон однакової товщини

Дизайн шаблону проектують поверх цифрового wax-up, задаючи бажану товщину реставрацій. Сам шаблон має всюди однакову товщину стінок (рис. 1). В цей час внутрішнє поверхня шаблону - це зовнішня поверхня майбутньої реставрації. Слід зазначити, що при використанні таких отворів, глибина занурення бору має бути різною у різних ділянках.

Рис. 1

- 3D надрукований TRS шаблон неоднакової товщини

Щоб уникнути плутанини та незручностей, які можуть виникнути з попереднім шаблоном, було запропоновано використовувати калібрувальний бор сталої довжини та різну товщину стінок шаблону, відповідно до бажаного реставраційного простору. Внутрішня поверхня шаблону все ще є зовнішньою поверхнею майбутньої реставрації, але товщина стінок є різною, а тому глибина занурення калібрувального бору залишається незмінною в кожній зоні препарування. (рис. 2).

Рис. 2

Таким чином маніпуляція значно спрощується, стає більш прогнозованою та автоматизованою. Використання цього методу можна побачити на Рис.3
Рис. 3

a. Вихідна ситуація
b. Цифровий wax-up
c. Планування та візуалізація зрізу 3D надрукованого TRS шаблону неоднакової товщини
d. Загальний вигляд майбутнього 3D надрукованого TRS шаблону неоднакової товщини
e. Маркування за допомогою калібрувального бору та 3D надрукованого TRS шаблону неоднакової товщини
f. Позначки для контролю глибини препарування тканин зуба
Підписуйтесь на наш блог
Залишайте ваші контакти у формі нижче та отримуйте сповіщення про нові статті.
Made on
Tilda