Підготувала: Софія Цехмейстер
Вітамін Д надходить в клітини людського організму з продуктами харчування або синтезується від впливом ультрафіолетового вимромінювання. Далі вітамін Д3 гідроксилізується в печінці до 25-гідроксивітаміну Д3 - основної та найбільш стабільної форми в плазмі крові.
На перебіг захворювань пародонту вітамін Д чинить вплив через процеси імуномодуляції - підвищує мінеральну щільність кістки, зменшує її резорбцію, виступає дуже важливим компонентом в боротьбі проти причинних агентів розвитку пародонтальних захворювань.
Також було доведено, що вітамін Д чинить позитивний вплив на рівні глюкози та холестеролу в крові, і може мати вторинний вплив на загоювання ран в результаті покращення глікемічного статусу.

Значення вітаміну Д в імунній відповіді пародонту
Було досліджено, що при розвитку запального процесу рецептори вітаміну Д зв'язуються з імунними та епітеліальними клітинами та беруть участь в захисті епітелію від патогенів.
Вітамін Д займає вагоме місце в специфічній імунній відповіді, пригнічуючи проліферацію Т-лімфоцитів, секрецію імуноглобулінів, трансформацію В-лімфоцитів в плазматичні клітини, інгібує небажану надмірну імунну відповідь шляхом зменшення секреції інтерлейкінів. Таким чином вітамін Д зменшує шкідливий вплив на тканини пародонту та полегшує перебіг пародонтальних захворювань.

Значення вітаміну Д для кісток щелеп
Дефіцит вітаміну Д спричиняє рахіт в дитячому віці та остопороз в дорослому. Оптимальний його вміст в плазмі крові становить не менш ніж 80 нмоль/л для нормального стану кісток та 90-100 нмоль/л для здоров'я тканин пародонту. Нижчі концентрації вітаміну Д пов'язані з прогресуванням пародонтальних захворювань та втратою зубів.

Вітамін Д в профілактиці та лікуванні захворювань пародонту
У випадку гіповітамінозу, надходження в організм менш ніж 400 МО вітаміну Д може призводити до зменшення рівня кальцію в плазмі крові, підвищення секреції гормонів паращитоподібної залози, порушення ремоделювання кісткової тканини та можливого розвитку вторинного гіперпаратиреозу.

Рекомендована щоденна норма вітаміну Д:
- людям, віком до 70-ти років - 600 МО
-
людям, віком старше 70-ти років - 800 МО
-
лікувальна доза може сягати 2000 МО і більше

В ході одного клінічного дослідження було доведено, що нестача вітаміну Д призводить до менш ефективних результатів після пародонтальної хірургії (глибина зондування, рівень пародонтального прикріплення). Авторами дослідження було встановлено, що задля досягнення найкращих клінічних результатів, слід визначати вміст вітаміну Д в крові пацієнтів до початку лікування та уникати його дефіциту.

Також стверджується, що через здатність вітаміну Д збільшувати мінеральну щільність кістки та зменшувати її резорбцію, жінкам, що знаходяться у періоді після менопаузи, рекомендується приймати добавки вітаміну Д.
Підписуйтесь на наш блог
Залишайте ваші контакти у формі нижче та отримуйте сповіщення про нові статті.
Made on
Tilda